Trafik - Taşıt Ve Yaya Güvenliği

Problemi Biliyoruz

Şehir içi yollar ve otoyollar üzerinde yerinden çıkmış trafik işaret levhalar, güvenlik riski teşkil eder. Sürücü ve yayaların güvenliğini sağlayabilmek için olabildiğince hızlı bir şekilde yerine geri takılması ya da yeni levha direği ve levha ile değiştirilmesi gerekir ki bu çoğu kez büyük maliyet gerektiren bir iştir.

Şehir içinde deforme olmuş ve/veya eğilmiş işaret levhalar ve direkler sadece rahatsız edici değil, aynı zamanda şehrin bakımlı görünüşünü kötü yönde etkiler. Trafiği yavaşlatmak için tasarlanmış direklerin şehir merkezlerinde kullanımı giderek artmaya başlamış ve kente ait bir özellik olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Araçların park ederken yaptıkları manevralar sırasında oluşan kazalar ve hasarlar şehir içinde sık sık karşılaşılan bir durumdur. Bununla beraber direklerde tamir ya da direklerin yenisiyle değiştirilmesi gerekebilir. Bu durum belediyeler için muazzam büyüklükte ve sürekli tekrar eden bir maliyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sabit direkler; yol çalışmaları ve organize edilmiş törenler ve etkinlikler için gerekli olan koşulları sağlamak konusunda hiç esnek davranmayan bir yapıya sahiptir.

Sürücüler
Sabit direkler çarpma esnasında oluşan yaralanma riskini söz konusu araçların otomobil ya da motosiklet olup olmamasına bakılmaksızın arttırmaktadır.

İşaret levhası direklerinin sayısı şehirlerde gittikçe artmaktadır. Şehir merkezlerinde trafiği yavaşlatmak amacıyla tasarlanmış sabit boylu kısa direkler, boylarından ötürü sık sık gözden kolayca kaçmaktadır ve her yıl muazzam hasarlara sebep olurlar.

Çözümü Biliyoruz

Esnek direk temelinin içine uyan yeni bir ek yeri tasarladık. Çarpışma esnasında trafik işaret levhası ile birlikte direk temas noktasında döner ve sürücüye yavaşlaması için daha fazla zaman tanır. Araç yerinden çekildiğinde direk dik konumuna geri döner.

Geleneksel Trafik Direkleri İle Karşulaştırıldığında Avantajları

  • Hızlı ve kolay montaj
  • Mevcutta var olan ve hasar görmüş trafik levhalarına yeni bir temele gerek kalmadan entegre edilebilir.
  • Trafik levhaları ve direkler kolayca parçalarına ayrılabilir (Haftalık kurulan pazaryerlerinde, büyük yüklerin taşı nmasını gerektiren olağanüstü durumlarda vb.)
  • Sadece esneyebilen direk temeli yüksek hızlı bir çarpma olduğu takdirde yeni bir kaideye gerek kalmadan yenisi ile değiştirilebilir. Bu değişim tek bir yetkili kişi tarafından el ile hızlıca yapılabilir, böylelikle işçilik giderlerini düşürür. Hiçbir ek malzeme ya da ekstra maliyet gerektirmez.
  • Deforme olmuş trafik işaretleri ve direklerin oluşumuna engel olduğundan, şehirlerde temiz ve düzenli görünümü korur.
  • Otomobil ve motosikletlerin çarpma durumunda daha çok güvenlik sağlar.
  • Araçların park ederken yaptıkları manevralardan kaynaklanan hasarları kısıtlar.

Nasıl Çalışır ?

  • Bu yenilikçi sistem esnektir ve böylece çarpışma olaylarındaki hasar sınırlandırabilir.
  • Trafik işaret direkleri ve kısa direkler orijinal konumlarına geri dönerler ve bu yüzden sürekli dik durmaya devam ederler.